Jeśli właśnie zdecydowaliśmy o kupnie mieszkania w stanie deweloperskim warto dowiedzieć się co krok po kroku będzie trzeba zadziałać w kwestii jego wykańczania. Mieszkanie w stanie „pod klucz” nie nadaje się od razu do zamieszkania, zanim się wprowadzimy musimy przygotować się na działania związane z jego ostatecznym urządzeniem. Co zatem należy robić? Kiedy kłaść podłogi, kiedy montować meble łazienkowe, kuchenne, urządzenia AGD i inne?
Czym charakteryzuje się mieszkanie otrzymane od dewelopera?
Tego typu mieszkanie wykończone jest pod tzw. „klucz”. Jest to nowe mieszkanie, niezamieszkałe jeszcze dotąd, posiadający określony metraż. Ściany w takim mieszkaniu są wygładzone, przygotowane do malowania końcowego czy innych działań. Podłogi są również przygotowane na kładzenie płytek czy innego parkietu. W takim stanie zamontowane są wszystkie okna i drzwi zewnętrzne. Podobnie jest z instalacjami różnego rodzaju, są tak wykonane, że można je dobrowalnie modyfikować. Warto dokładnie wiedzieć, co znajduje się w mieszkaniu, które zakupiliśmy w stanie deweloperskim. Będzie to duże łatwiejsze w momencie ustalania planu dalszego jego wykańczania.
Plan wykończenia mieszkania
To ważny element zanim podejmiemy się ostatecznych prac wykończeniowych. Dobrym pomysłem jest stworzenie projektu własnego mieszkania, w którym dokładnie nastąpi określenie ostatecznej wizji poszczególnych pomieszczeń. To pozwala znacznie zakupy, w trakcie których dokładnie będziemy wiedzieli co zakupić, ile farby, jaką tapetę, panele, płytki podłogowe, drzwi wewnętrzne, meble łazienkowe, kuchenne oraz te do pozostałych pokoi. Odbiór kluczy do mieszkania otwiera drogę do rozpoczęcia prac wykończeniowych.
Etap początkowy wykańczania
Na początku należy dokładnie sprawdzić instalację elektryczną i w razie potrzeby ją zmodyfikować. Jest to istotne, by dokonać tego na samym początku, by później nie musieć niszczyć ścian czy podłóg. Jeśli instalacja zostanie dokończona można wziąć się za malowanie ścian, kładzenie tapet oraz podłóg. Lepiej zacząć od malowania ścian, a następnie kłaść panele czy tam płytki. To również etap wykańczania łazienki i montowania parapetów. Jeżeli ściany i podłogi są już gotowe wówczas można przystąpić do montażu drzwi wewnętrznych wraz z futrynami. Najczęściej są to drzwi do łazienki, toalety czy sypialni.
Etap końcowy – sprzęty, meble kuchenne, pokojowe i dodatki
Jeśli etap pierwszy pójdzie zgodnie z planem można przystąpić do montowania koniecznych sprzętów w mieszkaniu, w tym także armatury łazienkowej, czyli wanny bądź prysznica, umywalki oraz sedesu. To także czas na aranżację kuchni i wybór mebli oraz sprzętów do niej. Jeśli łazienka i kuchnia zostały umeblowane możne przejść do pozostałych pomieszczeń. To czas na kupno mebli do sypialni, pokoju dziennego, dziecięcego, gabinetu czy przedpokoju. Ostatni element to dodatki i dekoracje, na które składają się firanki, zasłony, rolety oraz dywany. To moment, w którym pojawiają się kwiaty, obrusy, akcesoria kuchenne, łazienkowe oraz lampy i żyrandole.