Jeszcze nie tak dawno mówiono, że zarobki w branży budowniczej są skrajnie niskie. Dzisiaj natomiast sytuacja ta ulega zmianie. Wysokość zarobków w budownictwie plasuje się obecnie w pierwszej dziesiątce zawodów, zaraz obok pracowników IT, branży ubezpieczeniowej czy bankowej.
Porcja danych statystycznych
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (sierpień 2019 rok) wynika, że średnie miesięczne wynagrodzenie w branży budowanej wynosi 5258 zł. Oczywiście trzeba pamiętać o różnicach spowodowanych wykonywaniem pracy w różnych regionach kraju. Najwięcej zarobią specjaliści pracujący w województwie mazowieckim. Przeciętne wynagrodzenie wyniesie około 5,2 tysięcy złotych. Najmniejsze stawki występują natomiast w województwie podkarpackim. Tutaj pracując na takim samym stanowisku zarobimy przeciętnie 4,4 tysiąca złotych.
Co mówią raporty płacowe?
Raporty płacowe uwzględniają także zarobki kadry kierowniczej. Dyrektor generalny zarabia miesięcznie średnio 41 tysiąca złotych, a dyrektor około 28 tysięcy złotych. Kierownik dużego działu może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 14 tysięcy złotych, natomiast kierownik mniejszych jednostek zarabia średnio około 9 tysięcy złotych.
Zdecydowanie nie można zapominać o pracownikach fizycznych. Osoby z doświadczeniem zadeklarowali zarobki na poziomie od 3 do 4 tysięcy złotych brutto. Początkujący zaś zarabiają od 2,5 do 3,8 tysiąca złotych.
Zarobki w budownictwie - czy jest dobrze?
Nie da się ukryć, że zarobki na najniższym szczeblu pozostawiają wiele do życzenia. Skutkiem jest brak chętnych do pracy. Coraz częściej osoby wykwalifikowane decydują się na emigrację, co daje szansę na uzyskanie większego dochodu. Dodatkowo niskie warunki płacowe wpływają na znaczące niezadowolenie z wykonywanej pracy. Potwierdzają to badania, które określają satysfakcję z wykonywanej pracy na pograniczu zadowolenia z niezadowoleniem.
Decydując się na prace w branży budowlanej, trzeba mieć na względzie fakt, jakim jest przede wszystkim zróżnicowanie dochodów ze względu na zajmowane stanowisko oraz na region, w którym działamy. Oczywiście z całą pewnością na rynku pracy pojawiają się ogłoszenia, które pozytywnie wyróżniają się na tle innych. Jest to kwestia indywidualna, na którą nie zawsze mamy wpływu.