Jakie są symptomy wypalenia zawodowego?
Biznes

Jakie są symptomy wypalenia zawodowego?

Kiedy towarzyszy złe samopoczucie psychiczne oraz fizyczne, pojawiają się myśli o tym, że jest się nieudolnym pracownikiem lub po prostu brakuje odpowiedniego zapału do pracy i koncentracji do wykonywania obowiązków może to być objawem wypalenia zawodowego. Nie ma żadnej reguły, każda osoba może się z tym zmierzyć w codziennym życiu. Warto poznać objawy i zareagować na nie, najgorsze co może być to bezczynność. Jakie wyróżnia się symptomy wypalenia zawodowego?

Przyczyny wypalenia zawodowego

Trzeba mieć świadomość co może mieć wpływ na pojawienie się wypalenia zawodowego. Jednym z tych czynników może być rozczarowanie i frustracja, wynikające ze zmiany pracy. Wszystkie założenia osoby nowo zatrudnionej ulegają zburzeniu, co skutkuje niechęcią i brakiem zapału do podejmowania działań zawodowych. W takiej sytuacji najlepiej zmienić pracę.

Wypalenie zawodowe może być efektem nadmiernego stresu. Współczesna rzeczywistość nie istnieje bez czynników stresogennych. Trzeba mieć świadomość, że przeciążenie stresowe może mieć negatywne skutki dla zdrowia człowieka. Zwykle wtedy, gdy obowiązki się nawarstwiają lub gdy relacje między pracownikami nie są zbyt koleżeńskie.

Inną przyczyną może być zbytnie obciążenie obowiązkami zawodowymi. Kiedy zadań jest za dużo w porównaniu możliwościami pracownika, a czasu wolnego jak na lekarstwo. Brak chwili na odpoczynek może wywoływać stres i zmęczenie. Każdy potrzebuje czasu na regenerację, organizm zawsze się o to domaga.

Demotywujące jest także porównanie się z innymi i umniejszanie swoim własnym osiągnięciom. W dzisiejszym świecie podglądanie osób z branży za pomocą social mediów jest na wyciągnięcie ręki, co powoduje, że widząc ich sukcesy, dokonania czujemy się niewystarczająco dobrzy w swojej profesji.

Jakie są symptomy wypalenia zawodowego?

Symptomy wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe może objawiać się zmęczeniem, obniżonym poczuciem własnej wartości, brakiem zaangażowania, obniżoną koncentracją, nadmierną irytacją, sięganiem po używki czy objawami psychosomatycznymi takimi jak: infekcje, bóle głowy i innych części ciała oraz problemami żołądkowymi.

 

 

 

 

Zobacz więcej podobnych postów