Umowa o dzieło to jedna z popularniejszych umów cywilnoprawnych, z której korzysta wiele osób. Zakłada ona wykonanie pewnego dzieła na konkretnych warunkach. Od zysków z takiej umowy należy jednak uiścić podatek. Wiele osób nie wie do końca, kto ma zapłacić taki podatek i jak funkcjonuje kwestia opodatkowania umów o dzieło. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze pytania w tym temacie.
Umowa między osobą fizyczna a firmą
Pierwszą i zdecydowanie najpopularniejszą możliwością jest zawieranie umowy między osobą fizyczną oraz firmą. Osoby wykonujące zlecenie obawiają się, czy z racji wykonania dzieła i zarobku nie muszą samodzielnie zadbać o uiszczenie podatku. W tej opcji to właśnie firma odpowiada za odliczenia podatku od wypłaty dla wykonawcy oraz musi go samodzielnie przekazać do urzędu skarbowego. Dzieje się to zgodnie z art. 13 ustawy o PIT. Jeśli suma zarobku nie przekracza 200 złotych, podatek odprowadzany jest jak zaliczka na podatek dochodowy. Jeśli suma przekracza 200 zł, podatek wędruje do urzędu skarbowego jako zryczałtowany podatek dochodowy.
Umowa zawarta między osobami fizycznymi
Czasami zdarza się, że umowa o dzieło zostaje zawarta nie pomiędzy osobą fizyczną i firmą a dwiema osobami fizycznymi. W tym przypadku osoba wykonująca pracę opłaca podatek samodzielnie przy rozliczeniu rocznym. Wykonawca do końca kwietnia musi samodzielnie opłacić daną sumę w urzędzie skarbowym.
Wykonawca umowy czeka na PIT-11, ale może się go nie doczekać...
Bardzo interesującą kwestią jest również wystawianie PIT-u przez firmę i zgłoszenie go do urzędu skarbowego. Jeśli suma umowy przekracza 200 złotych i podatek został zapłacony w formie zaliczki na podatek dochodowy, firma ma obowiązek zgłosić do urzędu skarbowego PIT-11. Gdy suma umowy była niższa niż 200 zł, a podatek został opłacony jako zryczałtowany podatek dochodowy, firma nie ma obowiązku uwzględniać umowy w PIT-cie przekazanym do urzędu skarbowego do końca lutego, a tym samym firma nie ma obowiązku wystawienia PIT-11. Jeśli zatem suma umowy przekracza 200 złotych wykonawca, musi uwzględnić w PIT zyskach z działalności wykonywanej samodzielnie, a jeśli jest mniejsza, nie musi tego robić.