Instalacja wodna w domu – z jakich materiałów warto ją wykonać?
Budownictwo

Instalacja wodna w domu – z jakich materiałów warto ją wykonać?

Instalacja wodna w domu ma za zadanie doprowadzenie wody do wszystkich pomieszczeń, w których będziemy korzystali z dostępu do niej. Najczęściej są to kuchnia, łazienka, toaleta oraz pralnia. Do wykonania instalacji wodnej w domu wykorzystane mogą być rury wykonane z różnych materiałów. Szeroki ich wybór dostępny na rynku sprawia, że często nie wiemy, po które rozwiązanie najbardziej opłaca się sięgnąć. Oto trzy najważniejsze ich rodzaje i ich cechy charakterystyczne.

Instalacja wodna w domu z rur stalowych

Stal to podstawowy materiał, z którego wykonywane są instalacje wodne. W ostatnich latach zaobserwować można jednak spadek zainteresowania inwestorów rurami ze stali, które coraz częściej zastępowane są akcesoriami wytwarzanymi z tworzyw sztucznych oraz miedzi. Stal, zwłaszcza w wersji ocynkowanej, doskonale sprawdza się jednak do wykorzystania przy instalacji wodnej w domu, gdyż jest wytrzymała, odporna na odkształcenia oraz umożliwia układanie dłuższych odcinków rur bez konieczności gęstego rozmieszczania punktów mocowania. Instalacja wodna w domu z rur stalowych bardzo dobrze sprawdzi się zwłaszcza w miejscach, gdzie rury będą narażone na oddziaływanie obciążeń mechanicznych oraz wysokie temperatury.

Instalacja wodna w domu – z jakich materiałów warto ją wykonać?

Instalacja wodna w domu z tworzyw sztucznych

Rury z tworzyw sztucznych cieszą się coraz większą popularnością w ostatnich latach. Wpływają na to ich znakomite właściwości – rury tego typu są bowiem obojętne chemicznie, trwałe, elastyczne oraz gładkie. Są ponadto zupełnie niepodatne na korozję, co gwarantuje im długoletnie wykorzystywanie bez konieczności przeprowadzenia wymiany. Istotną ich zaletą jest także tłumienie hałasów, co pozytywnie wpływa na komfort korzystania wykonanej na ich bazie instalacji wodnej w domu. W domowych instalacjach wodnych najczęściej wykorzystywane są rury wykonane z polipropylenu, polietylenu lub polibutylenu, które są lekkie oraz łatwe w montażu. Tego typu akcesoria posiadają jednak ograniczoną odporność termiczną, przez co nie poleca się ich montażu w bliskim sąsiedztwie kotła, gdzie zdecydowanie lepiej sprawdzą się rury stalowe.

Instalacja wodna w domu z rur miedzianych

Wykonana za pomocą rur miedzianych instalacja wodna w domu jest trwała, solidna oraz stosunkowo prosta w montażu. Rury miedziane są odporne na powstawanie na ich powierzchni osadów, przez co do wykonania instalacji wodnej wykorzystane mogą zostać akcesoria o mniejszej średnicy niż ma to miejscu w przypadku rur stalowych. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się więc w budynkach o cienkich ścianach i stropach. Rury miedziane mogą być bazą nie tylko do wykonania instalacji wodnej, ale także gazowej, grzewczej, olejowej oraz klimatyzacyjnej. Miedź jest ponadto materiałem bakteriostatycznym, co sprawia, że na ich powierzchni nie rozwijają się bakterie. Jest także odporna na wysokie temperatury, ogień oraz korozję. Warto jednak wiedzieć, że miedź może korodować przy miękkiej wodzie – mieszkańcy południowej i południowo-zachodniej Polski powinni więc wykonać badanie wody zanim zdecydują się na wykonanie instalacji wodnej w domu z rur miedzianych.

Zobacz więcej podobnych postów