Każdy, kto decyduje się na wybudowanie własnego domu, musi przygotować się na szereg wyzwań do pokonania, jakie się z tym wiążą. Podstawę wszelakich działań stanowi projekt uwzględniający szereg różnych czynników. Musi on uwzględniać m.in. posadowienie budynku, od którego bardzo wiele zależy.
Dom na palach – czy warto?
W zakresie posadowień domów jednorodzinnych pojawia się parę rozwiązań. Jednym z nich są pale. Wymienić można kilka ważnych przesłanek przemawiających na ich korzyść. Przede wszystkim pale pod dom pozwalają zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również i czas. W związku z tym, że nie trzeba budować fundamentów, co jest dość kosztownym przedsięwzięciem, okres budowy całego domu ulega skróceniu. Postawienie domu na palach zajmuje relatywnie niedużo czasu, a co więcej, można go wznieść prawie na wszystkich podłożach. Taki budynek odznacza się ogromną funkcjonalnością. Jest też ergonomiczny i przyjazny dla środowiska, a przestrzeń przeznaczona na jego wybudowanie zostaje w stu procentach zagospodarowana. Przy tej okazji pojawia się poważny dylemat do rozstrzygnięcia: bardziej opłaca się postawić na gotowy czy indywidualny projekt domu? Oba warianty mają wady i zalety, które należy dokładnie przeanalizować. Niemniej w przypadku domu na palach z reguły polecany jest projekt przygotowywany na zamówienie, ponieważ uwzględnia on wszystkie aspekty związane z budową domu na palach.
Dom na palach – bez badań ani rusz!
Każdy, kto decyduje się na wybudowanie domu na palach, musi koniecznie pamiętać o badaniach geotechnicznych. Należy zlecić je doświadczonemu fachowcowi. Warto bowiem mieć świadomość tego, że nieprawidłowo dobrane posadowienie budynku skutkuje daleko idącymi konsekwencjami. Geotechnik dokładnie sprawdzi grunt pod kątem jakości i wyda stosowne zalecenia. Uzyskane w ten sposób cenne informacje pomogą uniknąć błędów, za których usunięcie trzeba by było później słono zapłacić. Na podstawie raportu sporządzonego przez geotechnika dokonuje się wyboru pali.
Dom na palach – jakie pale wybrać?
Istnieją trzy rodzaje pali fundamentowych. Pierwszym są pale wiercone cenione głównie za wytrzymałość. Można je stosować nawet na mało stabilnych gruntach bez zagrożenia dla konstrukcji budynku. Montaż tych pali ma jednak znaczącą wadę – powstają przy tym spore ilości urobku, z którego pozbyciem się bywają niekiedy problemy. Kolejną odmianą pali fundamentowych są pale wbijane. Podobnie jak i pale wiercone, zalecane są przy niestabilnych gruntach. Są stosunkowo łatwe w montażu, co zajmuje mało czasu. Plus jest tu taki, że trzeba się martwić i to, co zrobić z urobkiem. Minusem tego rozwiązania jest z kolei to, że zastosowanie go na ternach częściowo zabudowanych nie wchodzi w rachubę. Pozostają jeszcze pale przemieszczeniowe, które są często wybierane przez osoby budujące domy na palach. Dość cichy montaż niepowodujący silnych wibracji, atrakcyjna cena oraz brak urobku to kluczowe atuty pali przemieszczeniowych. Konstrukcja wykonana na ich bazie charakteryzuje się stabilnością.