Najpopularniejsze gatunki białego wina
Sklepy

Najpopularniejsze gatunki białego wina

Chardonnay, Riesling, Sauvignon Blanc i Pinot Gris/Pinot Grigio są obecnie najważniejszymi i najpopularniejszymi gatunkami białego wina. Bez względu na to, czy popijasz soczysty pinot grigio, czy też rześki, cytrusowy blanc sauvignion, kieliszek schłodzonego wina sprawdzi się idealnie o każdej porze roku. Największą zaletą białego wina jest wszechstronność.

Chardonnay

Jest królewskim winogronem ze względu na swoją ważną rolę w produkcji słynnych wytrawnych białych win. Uprawiane jest praktycznie w każdym kraju. Najczęściej chardonnay poddawane jest obróbce wina podczas lub po fermentacji. Wielu koneserów lubi posmak dębowy.  

Luksusowe Chardonnay dojrzewa w drogich beczkach z francuskiego dębu, a tańsze może oznaczać moczenie wiórków dębowych w winie lub dodanie płynnej esencji dębu. W winie wyczuwalne są owocowe smaki i aromaty, od jabłek (w chłodniejszych regionach winiarskich), po owoce tropikalne, zwłaszcza ananasy (w cieplejszych regionach). W Chardonnay wyczuwalne są subtelne, ziemiste aromaty, takie jak grzyby lub minerały. Ma średnią lub wysoką kwasowość. Klasycznie jest wytrawne. Jednak większość niedrogich Chardonnay jest trochę słodsza.

Najpopularniejsze gatunki białego wina

Riesling

Nasz sklep z winem Warszawa oferuje bogaty wybór trunków. Znajdziesz u nas trunki zarówno ze słynnych, jak i mało znanych, ale interesujących winnic. Na szczególną uwagę zasługuje wino z Włoch, Francji, Chile, Nowej Zelandii i Węgier. Doskonałe gatunki pochodzą też z Australii, Niemiec, Węgier, Gruzji czy Brazylii. Świetnie sprawdzą się w każdej sytuacji. W naszym sklepie znajdziesz też wyborne whisky i szampany. Możesz kupić zarówno jedną butelkę, jak i większe ilości.

Wspaniałe niemieckie wino Riesling jest niezaprzeczalnie szlachetną odmianą. Powszechnie uważa się, że jest słodkie. Jednak bez problemu znajdziesz też wytrawne wino. Riesling jest często jest lekkie, rześkie i orzeźwiające. Wyróżnia się wysoką kwasowością, niskim-średnim poziomem alkoholu. Jeśli chodzi o smaki i aromaty, wahają się od intensywnie owocowych przez kwiatowe po mineralne.

Sauvignon Blanc

Charakteryzuje się wysoką kwasowością oraz wyraźnymi smakami i aromatu. Oprócz charakteru ziołowego (czasem nazywanego trawiastym), wyróżnia się mineralnymi, roślinnymi lub owocowymi nutami, takimi jak dojrzały melon, figi lub marakuja. Zazwyczaj jest wytrawne.

W niektórych winach wyczuwalne są nuty dębowe. Sauvignon Blanc produkowany jest  przede wszystkim przez francuskie, włoskie i kalifornijskie winnice. Nowozelandzkie Sauvignon Blanc słynie ze świeżej, aromatycznej kompozycji.

Najpopularniejsze gatunki białego wina

Pinot Gris/Pinot Grigio

Chociaż ma ciemniejszy kolor, zaliczany jest do białych win. Jednak większość włoskich Pinot Gris jest dość jasna. Takie wina są średnio-pełne i zazwyczaj niedębowe. Wyróżniają się raczej niską kwasowością i dość neutralnym aromatem. Czasem smak i aromat przywołuje skórki owocowe, np. pomarańczy lub brzoskwini. 

Pinot Gris jest ważnym winogronem z północno-wschodnich Włoch. Uprawiane jest również w Niemczech i Alzacji. Wino ma kolor od żółtego do miedziano-różowego. Wyróżnia się kwiatowym bukietem melona, azjatyckiej gruszki lub jabłka. Dobrze pasuje do twardszych, mocniejszych serów (np. parmezanu), białego mięsa i azjatyckiego makaronu.

Zobacz więcej podobnych postów