Skąd wziąć pieniądze na budowę domu?
Budownictwo

Skąd wziąć pieniądze na budowę domu?

Potrzebujesz pieniędzy na budowę nowego domu? Masz szczęście, można to zrobić na kilka sposobów. W tym artkule znajdziesz kilka podpowiedzi, jak szybciej zebrać wymaganą kwotę.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest najpopularniejszym sposobem finansowania budowy domu. Trudno się temu dziwić. Niewiele osób może pozwolić sobie na wybudowanie domu bez zewnętrznego wsparcia. Z drugiej strony, banki chętnie pożyczają pieniądze, które zabezpieczone są przez hipotekę. To właśnie dlatego, rynek kredytów hipotecznych jest tak duży.

Żeby otrzymasz taki kredyt należy skontaktować się z doradcą kredytowym (lub przedstawicielem banku) i złożyć specjalny wniosek. Na podstawie zawartych w nim danym - między innymi o wysokości przychodów, miejscu zatrudnienia oraz obecnej sytuacji finansowej - bank wydaje decyzję o przyznaniu lub nie finansowania.

Kredyty hipoteczne najczęściej zawierane są na długi okres czasu - od 20 do 35 lat.

Dodatkowe źródło przychodu - drugi etap czy własny biznes?

Nawet jeśli myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, to i tak potrzebujesz wkładu własnego do kredytu - ten obecnie wynosi 20% wartości inwestycji. Skąd wziąć te pieniądze?

Jednym ze sposobów jest znalezienie dodatkowego źródła przychodu. W tej kwestii masz wiele możliwości. Może to być dodatkowa praca, nadgodziny w obecnym miejscu zatrudnienia lub własny biznes. Załóż przy tym, że wszystkie środki zarobione w ten sposób przeznaczysz na budowę domu.

Skąd wziąć pieniądze na budowę domu?

Pomoc rodziny przy budowie domu

To rozwiązanie, z którego korzysta wiele, zwłaszcza młodych osób. Najczęściej nie chcą oni związywać się długoterminową umową kredytową z instytucją finansową, taką jak bank. Proszę więc o wsparcie członków rodziny.

Nawet jeśli otrzymane od rodziców, przyjaciół lub bliskich środki nie wystarczają na sfinansowanie całej budowy, to mogą stanowić przynajmniej wkład własny na przykład do zakupu działki. W ten sposób zmniejsza się wysokość zaciąganego kredytu.

Rządowe dotacje

Obecnie działa w Polsce kilka programów pomocowych, których celem jest udzielenie wsparcia osobom myślącym o budowie własnego domu. Warto jednak zaznaczyć, że obejmują one przede wszystkim obszary związane z ochroną środowiska. Oznacza to, że z rządowych pieniędzy skorzystają przede wszystkim Ci, którzy wyposażą swój dom w systemu wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii.

Do takich programów zaliczyć można między innymi program "Czyste Powietrze" oraz "Moja Woda". W ramach działania każdego z nich można otrzymać do kilkudziesięciu tysięcy złotych zwrotu.

Zobacz więcej podobnych postów