Kreatory stron internetowych — czym są i jak stworzyć w nich stronę www?
Marketing

Kreatory stron internetowych — czym są i jak stworzyć w nich stronę www?

Stworzenie strony internetowej dla wielu osób jest bardzo skomplikowanym i trudnym procesem. Idealną alternatywą dla kodowania są darmowe i płatne kreatory witryn internetowych dzięki którym możemy stworzyć naszą stronę www nawet w 30 min bez jakiejkolwiek wiedzy czy umiejętności. Są one dostępne dla każdej osoby, a dzięki nim możemy stworzyć estetyczny i nowoczesny serwis. W dalszej części prezentujemy — czym są takie kreatory, na jakiej zasadzie działają, jak stworzyć w nim naszą pierwszą witrynę oraz dlaczego warto wykorzystywać takie kreatory.


Czym są kreatory stron internetowych?

Kreatory witryn online to specjalne serwisy gdzie w ciągu kilkunastu minut w oknie przeglądarki — prosto oraz komfortowo możemy stworzyć swoją własną stronę internetową. Proces jej tworzenia jest dostosowany do osób, które nie potrafią kodować oraz w taki sposób aby był jak najwygodniejszy i umożliwiał szybkie stworzenie witryny. W sieci istnieje bardzo dużo różnego rodzaju kreatorów witryn. Niektóre z nich są darmowe, a niektóre oferują płatne pakiety, dzięki którym stworzymy profesjonalne strony www. W kreatorze takim możemy stworzyć stronę www na podstawie gotowego szablonu “od A do Z” - bez myślenia o hostingu, zdjęciach, multimediach itp. Kreatory stron www posiadają bardzo szeroką ofertę od stron prostych używanych często np. do nauki czy celów prywatnych, po blogi, portfolio czy rozbudowane witryny www.

Jak tworzy się w nich strony internetowe?

Strony internetowe w kreatorach witryn tworzy się bardzo prosto i przystępnie. Choć tworzenie stron internetowych w różnych kreatorach może wyglądać nieco inaczej, to ogólna zasada jest podobna dla wszystkich serwisów. Po wyborze konkretnego kreatora wystarczy utworzyć w nim konto, podając swojego e-maila czy hasło. Gdy mamy już aktywne konto możemy rozpocząć tworzenie naszej witryny. Pierwszym krokiem jest nadanie adresu strony, który wpisujemy w krótkim formularzu. Następnie wybieramy szablon, który będziemy edytować. Większość kreatorów stron umożliwia rozpoczęcie tworzenia witryny od pustej strony lub wyboru gotowego szablonu. Jeśli wybraliśmy opcję pustej strony, możemy przeciągać na pustą stronę pole tekstowe, obrazki, menu i inne elementy oraz ustawiać je wedle własnego pomysłu. Gdy wybraliśmy gotowy szablon, możemy go edytować, dodawać sekcje czy nowe elementy.

Wszystko odbywa się na zasadzie — przeciągnij i upuść. Dzięki temu każda osoba nawet nieznająca się na projektowaniu będzie potrafiła w taki sposób zaprojektować swoją witrynę. Gdy jest ona już gotowa, wystarczy opublikować stronę www jednym kliknięciem, a strona pojawia się w sieci. W zakładce pozycjonowanie/seo możemy określić też frazy, pod jakimi chcemy być wyszukani czy tytuł i opis strony.

Kreatory darmowe

Jeśli zdecydujemy się już wybrać kreator witryn online i stworzyć w nim naszą stronę internetową, staniemy przed kolejnym wyborem — zrobić to za darmo czy skorzystać z płatnej wersji? Pierwszą opcją są darmowe kreatory. Zdecydowana większość kreatorów witryn online oferuje podstawowe funkcjonalności za darmo oraz wykupienie dodatkowego — bogatszego pakietu. Decydując się na pierwszą podstawową i darmową opcję, będziemy mogli stworzyć swoją witrynę, ale z kilkoma ograniczeniami. Pierwsza z nich to adres strony. W darmowej wersji będzie on posiadał dopisek kreatora i będzie wyglądał następująco — mojastrona. NAZWAKREATORA. pl Jest to najpopularniejsze ograniczenie, które występuje np. w przypadku wordpressa czy weebly. Adres taki, choć nie jest dedykowany, estetyczny i profesjonalny — nie jest poważną przeszkodą, jeśli nie używamy witryny do celów biznesowych a jedynie do celów prywatnych. Kolejnym ograniczeniem jest mniejsza ilość szablonów oraz ich prostota.

Kreatory stron internetowych — czym są i jak stworzyć w nich stronę www?

Kreatory udostępniają w podstawowej darmowej wersji przeważnie mniej szablonów, które możemy edytować i są one prostsze. Te ograniczenia są kwestią gustu, gdyż nawet wśród podstawowych szablonów możemy znaleźć ciekawe i estetyczne wersje. Ostatnim utrudnieniem są reklamy na gotowych stronach www, które stworzyliśmy za darmo. Choć nie wszystkie kreatory praktykują takie ograniczenie, to większość z nich umieszcza poziomą belkę na dole strony lub małą reklamę, iż dana witryna została stworzona w danym kreatorze. Nie przeszkadzają one w użytkowaniu strony, ale mogą być akceptowane jedynie w prywatnych witrynach. Do dodatkowych ograniczeń możemy zaliczyć jeszcze np. ograniczone miejsce hostingu np. na multimedia, brak supportu, certyfikatu SSL czy brak niektórych widżetów.

Kreatory — płatne pakiety i wersje

Zdecydowana większość kreatorów umożliwia wybranie również płatnego abonamentu, pakietu lub opcji. Ceny mogą wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie lub ok. kilkuset złotych rocznej opłaty. Po wyborze płatnej opcji otrzymamy możliwość stworzenia w pełni profesjonalnej strony www w łatwym i przystępnym kreatorze. Płatne pakiety usuwają reklamy na gotowej już witrynie, oferują dedykowany adres www np. MOJASTRONA. pl i oddają do naszej dyspozycji wiele szablonów, które są niedostępne w wersji bezpłatnej. Dzięki temu płacąc za możliwość stworzenia witryny możemy stworzyć stronę naszego sklepu internetowego, biznesową witrynę czy profesjonalną witrynę, której nie można odróżnić od tej stworzonej na zamówienie w wyniku kodowania.

Dlaczego warto wykorzystywać kreatory online?

Kreatory stron internetowych online to bardzo pomocna i korzystna opcja. Dzięki niej możemy stworzyć witrynę niezależnie — bez pomocy kogokolwiek lub płacenia dużych sum np. agencji marketingowej. Sam proces tworzenia jest komfortowy, do dyspozycji mamy wiele rozwiązań — zarówno tych płatnych, jak i darmowych oraz możemy stworzyć estetyczne witryny, które trudno odróżnić od tych tworzonych przez specjalistów na zamówienie. Przy pomocy kreatorów prosto wykonamy strony biznesowe, zarobkowe czy w celach prywatnych. Płatne wersje są też konkurencyjne pod względem finansowym dla oddzielnego wykupienia hostingu, domeny i wykonywania witryny — co jest również dużym plusem.

Zobacz więcej podobnych postów