Pozioma izolacja fundamentów - dlaczego jest tak ważna?
Budownictwo

Pozioma izolacja fundamentów - dlaczego jest tak ważna?

Fundamenty to podstawa, tak dosłownie jak i w przenośni. To od nich zależy stabilność i całego budynku. Aby były trwałe, solidne i zapewniały bezpieczne użytkowanie budynku przez długie lata należy odpowiednio zadbać o ich hydroizolację - izolacja pozioma fundamentów jak również pionowa mają za zadanie zabezpieczyć mury przed obciążającym działaniem wody. 

Jak zabezpieczyć fundamenty?

Izolacja pozioma fundamentów jest odpowiedzialna za zabezpieczenie murów przed kapilarnym podciąganiem wody przez mury i przenoszeniem jej w górę na ściany budynku, jak również oddzielenie część konstrukcji nadziemnej, od tej pod ziemią aby opóźnić proces starzenia się ścian. 

Zazwyczaj wykonuje się dwie tego typu izolacje. Pierwsza z nich ma znajdować się na wierzchu ław fundamentowych, natomiast druga pod stropem piwnic.

Jakie materiały hydroizolacyjne do izolacji wybrać?

Pozioma izolacja fundamentów - dlaczego jest tak ważna?

Aby budynek został trwale i skutecznie zabezpieczony przed wilgocią, muszą zaistnieć trzy czynniki. Pierwszy z nich to dobór odpowiedniego rozwiązania konstrukcyjnego. Drugi to oczywiście fachowe wykonanie - jeżeli coś zostanie niedopracowane na tym etapie, to późniejsze naprawy nie dość, że są trudne do wykonania i pracochłonne, to w dodatku są bardzo drogie. 

Trzeci to dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych i na nich się skupimy w tym artykule. 

Ogromny wybór sprawdzonych materiałów do izolacji można znaleźć w sklepie internetowym SUEZ. Wśród nich znajdą się między innymi bitumiczne materiały izolacyjne, czyli produkty przerobu ropy naftowej. Aby wzmocnić ich właściwości często modyfikuje się je żywicami syntetycznymi. Na rynku dostępne są masy jedno lub dwuskładnikowe. Maski dwuskładnikowe mogą zawierać wypełniacze wzmacniające ich właściwości(np. dzięki wypełnieniu polisterynowemu masa będzie łatwiejsza w obróbce). 

Inne dodatki mogą zwiększać np. wytrzymałość masy na rozciąganie. Bitumy nie kryją rys, za to doskonale mostkują pęknięcia. Ważna uwaga - masy bitumiczne należy chronić przed działaniem promieni słonecznych, oraz uszkodzeniami mechanicznymi dlatego często dodatkowo zabezpiecza się je papą, włókniną lub płytami styropianowymi. 

Bardzo wygodne w użyciu są materiały izolacyjne rozwijane z rolki. Mowa tutaj o różnego rodzaju membranach, foliach czy papach rolowanych. Można kłaść je pojedynczo, lub warstwowo. Dzięki takim materiałom izolacja pozioma fundamentów przebiega szybko i sprawnie. 

Można również wyróżnić materiały izolacyjne mineralne. Mieszanki takie zawierają substancje hydrofobowe, wypełniacze, spoiwa cementowe i inne dodatki.  Podłoża dla mineralnych materiałów izolacyjnych mogą stanowić: betony, tynki, mury ceglane czy jastrychy.  

Dlaczego hydroizolacja fundamentów jest tak ważna?

Hydroizolacje fundamentów to sprawa na której nie należy oszczędzać. Ich zadaniem jest trwałe zabezpieczenie murów przed wodą gruntową i wilgocią.  Odpowiednie materiały i kompetentne osoby zajmujące się tym zadaniem to podstawa. Prawidłowo zabezpieczone fundamenty chronią przed zawilgoceniem ścian, które może skutkować rozwijaniem się grzybów i/lub szybkim zniszczeniem ściany.

Zobacz więcej podobnych postów