Sprężarka - jak działa i do czego służy?
Przemysł

Sprężarka - jak działa i do czego służy?

Sprężarka, inaczej określana jako kompresor to urządzenie, które napotykamy w codziennych sytuacjach bardzo często, a nawet o tym nie wiemy. Dzięki wynalezieniu tego sprzętu, ludzkość zyskała wiele rozwiązań będących przydatnymi w dzisiejszym świecie.  

Efekty działania sprężarek możemy zaobserwować chociażby w elektrowniach, w procesie malowania ścian lub dachów, a nawet podczas pompowania koła w samochodzie. Znajomość tematu w kwestii kompresora tyczy się głównie sposobu jego działania, typów poszczególnych sprzętów, a także jego zastosowań. 

Na jakiej podstawie działa kompresor? 

Sprężanie jest to nic innego jak proces, w którym wzrasta ciśnienie danego czynnika. Co to jednak znaczy? Ciśnienie jest z definicji określane jako napór siły na jakąś powierzchnię. Łatwo jest to wydedukować chociażby na podstawie jednostek fizycznych. Ciśnienie wyrażamy w Pascalach. Pascal jest niczym innym jak siłą F wyrażoną w Newtonach podzieloną przez obszar S będący polem powierzchni przedmiotu, na który wywierana jest ta siła.  

Aby jednak nie było zbyt nudno, określając schemat działania sprężarki możemy posłużyć się najzwyklejszą pompką do roweru czy piłki. Na samym początku zaciągamy rączkę w celu zaczerpnięcia powietrza z atmosfery. To sprawia, że gromadzi się nam ono w zbiorniku o jednakowej, niezmiennej pojemności. W momencie, w którym zaciągalibyśmy rączkę kilkukrotnie, ilość powietrza w zbiorniku byłaby bardzo ściśnięta i chciałaby jak najszybciej wydostać się z niego, napierając na jego ścianki. To tak, jakbyśmy do małego pokoju naładowali ogromną ilość gumowych kulek. Po wypełnieniu całego pokoju, dokładając ich więcej, zaczęłyby być coraz ciaśniej.  

Sprężarka - jak działa i do czego służy?

Rodzaje sprężarek względem ich budowy 

Typów sprężarek jest naprawdę ogromna ilość. Konstrukcja danego sprzętu zależna jest głównie od celu stosowania. Najpopularniejszym typem w przypadku użytkowania prywatnego są sprężarki tłokowe. Ich działanie jest podobne do działania silnika samochodowego. Powietrze zostaje zasysane do zbiornika ciśnieniowego, a następnie ugniatane przez tłok w celu jego sprężenia. Następnie przez wylot uwalniane zostaje powietrze o wyższym ciśnieniu.  

Ciekawym rodzajem jest również sprężarka śrubowa, którą napotykamy w różnego rodzaju instalacjach przemysłowych, a coraz częściej też w domowych posiadłościach. Jej działanie polega na wytwarzaniu sprężonego ciśnienia poprzez zmniejszanie się powierzchni na skutek przemieszczających się po prowadnicach śrub. Jej stosowanie znacznie bardziej umila pracę, a to ze względu na brak hałasu podczas działania. Urządzenia te są droższe od wyżej wspomnianych, lecz istnieje wiele miejsc, w których zakupić możemy sprężarki śrubowe używane w bardzo optymalnych cenach.   

Przykłady zastosowań oraz dobór odpowiedniej sprężarki 

Pamiętajmy, że w przypadku doboru kompresora musimy kierować się celem jego użytku. Sprężarka, która będzie służyła nam do pompowania kół w samochodzie czy piłek, będzie potrzebowała mniejszej znamionowej mocy ssawnej niż ta, którą stosować będziemy do malowania ścian za pomocą agregatów.  

Wyżej zostały wymienione dwie funkcje sprężarek, jednak jest ich o wiele więcej. Obiegi zamknięte w elektrowniach potrzebują udziału sprężarki, ponieważ sprzęty te napędzają turbiny wodne. Zastosowanie kompresorów możemy odnaleźć również w wielu różnego rodzaju narzędziach hydraulicznych, a także pomocne jest w kwestii dokręcania śrub.   

Zobacz więcej podobnych postów