Renowacja rurociągów metodą rękawa – na czym polega?
Przemysł

Renowacja rurociągów metodą rękawa – na czym polega?

Renowacja rurociągów metodą rękawa jest jedną z metod bezwykopowej naprawy kanalizacji. Do jej przeprowadzenia nie jest konieczne wykopywanie rur ani prowadzenie skomplikowanych prac naziemnych. Pozwala to zaoszczędzić czas oraz jest korzystniejsze zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska naturalnego. Na czym polega ta metoda i dlaczego warto z niej korzystać?

Renowacja rurociągów metodą rękawa rozwiązaniem problemów z kanalizacją

Każda sieć kanalizacyjna z upływem czasu jest narażona na uszkodzenia różnego rodzaju. W czasie jej eksploatacji może dojść do naruszenia szczelności przewodów kanalizacyjnych oraz nieprawidłowości w odprowadzaniu ścieków. Rury kanalizacyjne często ulegają także uszkodzeniom mechanicznym różnego rodzaju, do których dojść może np. wskutek oddziaływania rozrastających się korzeni drzew. Rury wchodzące w skład sieci kanalizacyjnej są podatne także na przemieszczenia. Każda awaria kanalizacji niesie za sobą poważne skutki oraz ma wpływ na funkcjonowanie całego systemu kanalizacyjnego.

Rozwiązaniem problemów z siecią kanalizacyjną jest renowacja rurociągów metodą rękawa. Jest to metoda bezwykopowa, która polega na włożeniu do rur kanalizacyjnych specjalnego rękawa z włókna szklanego nasączonego żywicą poliuretanową. Po wtłoczeniu do niego powietrza rękaw przybiera kształt rury wypełniając kanalizację oraz dokładnie przylegając do jej ścian. W efekcie uzyskuje się pełne wypełnienie rury, która uzyskuje dodatkowe uszczelnienie oraz drożność. Renowacja rurociągów metodą rękawa jest nowoczesną metodą uszczelniania kanalizacji, której wykorzystanie wiąże się z niższym nakładem sił oraz mniejszymi niedogodnościami dla osób korzystających z sieci kanalizacyjnej.

Renowacja rurociągów metodą rękawa – na czym polega?

Jak przebiega w praktyce renowacja rurociągów metodą rękawa?

W pierwszej kolejności, przed przystąpieniem do właściwego etapu udrażniania rur, ekipa dokonuje hydrodynamicznego oczyszczenia naprawianego kanału. Do tego celu najczęściej wykorzystywany jest wóz ciśnieniowy wyposażony w różnego rodzaju głowice. Ich zadaniem jest usunięcie z kanału zalegających w nim zanieczyszczeń. Praca jest nadzorowana za pomocą specjalnych kamer TV dostarczających obraz z miejsca czyszczenia.

Po wykonaniu prac przewód kanalizacyjny jest przygotowany do wprowadzenia do niego rękawa, który zapewni mu większą odporność mechaniczną, dynamiczną oraz statyczną na obciążenia pochodzące z sieci kanalizacyjnej. Rękaw wprowadzany jest do kanału metodą inwersji oraz wypełniany na miejscu wodą, parą lub powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem. W efekcie dokładnie przylega do ścian naprawianego kanału oferując mu dodatkową ochronę. Rękawy nasączone żywicą zyskują dodatkowe utwardzenie, które następuje po upływie od kilku do kilkunastu godzin.

Bezwykopowe metody naprawy kanalizacji, do których zalicza się renowacja rurociągów metodą rękawa, gwarantują wysoką skuteczność prowadzonych działań bez koniczności naruszania struktury powierzchni terenu, pod którym przebiega sieć kanalizacyjna. Zapewniają przy tym wysoką skuteczność oraz szybkie wykonanie niezbędnych prac, co pozytywnie wpływa na komfort mieszkańców korzystających z sieci kanalizacyjnej oraz jej bezpośrednie otoczenie.

 

 

 

Zobacz więcej podobnych postów