MLM — Wady i zalety zarabiania w marketingu sieciowym
Biznes

MLM — Wady i zalety zarabiania w marketingu sieciowym

Multi Level Marketing, czyli marketing sieciowy to bardzo popularna forma zarabiania pieniędzy i sprzedaży. Polega on na sprzedaży w grupie dystrybutorów bez tradycyjnych sklepów czy sieci sprzedaży. MLM ma wielu zwolenników, jak i przeciwników a cały system jest często nazywany kontrowersyjnym. Jakie zatem plusy i minusy ma marketing wielopoziomowy, który opiera się głównie na budowaniu sieci poleconych i zarabianiu właśnie na nich? Wszystkie “za” i “przeciw” przedstawiamy poniżej.

MLM — Wady i zalety zarabiania w marketingu sieciowym

 

Korzyści MLM

Pierwszą korzyścią MLM jest niski koszt startu biznesu. Na początku zarabiania musimy posiadać jedynie niewielkie środki na zakup pakietu startowego i nie musimy posiadać np. lokalu czy zakładać firmy. Sam start jest też prosty. Kolejnym plusem są elastyczne godziny pracy. Pracować zatem możemy w dowolne dni i godziny odpowiadające naszej sytuacji. MLM to też budowanie sieci sprzedawców. Dzięki skutecznemu budowaniu takiej sieci możemy zyskiwać konkretne profity. Każda przez nas zaproszona osoba to dodatkowy zysk. Pracując w ten sposób, nie musimy również posiadać konkretnego wykształcenia czy spełniać wygórowanych wymogów. Poświęcając odpowiednio wiele czasu na zarabianie w ten sposób, możemy uzyskać bardzo wysokie zarobki, które nie są ograniczone i zależą jedynie od nas i naszego zaangażowania.

 

Wady MLM

Wady MLM to bardzo często komentowany aspekt tego sposobu pracy. Pierwszą wadą jest brak możliwości regulowania cen. Działając w taki sposób, musimy sprzedawać produkty po określonej cenie, która często jest wysoka. Kolejną wadą jest duża liczba konkurencyjnych produktów na rynku, które dostępne są np. w drogeriach czy sklepach stacjonarnych. Pracując w MLM, powinniśmy mieć również odpowiednie predyspozycje, takie jak łatwość w nawiązywaniu kontaktów czy uzdolnienie sprzedażowe. Choć w MLM możemy zarabiać dużo — szczególnie w pierwszej fazie działania, nasze zarobki będą jednak zasilały konto osób postawionych wyżej od nas w hierarchii. Budowanie własnej sieci dystrybutorów w niższej linii może być czasochłonne i trudne. Na działanie w MLM powinniśmy też zarezerwować odpowiednio dużo czasu i być cierpliwymi. Efekty z pewnością nie przychodzą od razu, a do osiągnięcia sukcesu wymagana jest cierpliwość.

Zobacz więcej podobnych postów