Wirtualna asystentka — kim jest, co robi, jak możemy wykorzystać ją prywatnie lub w biznesie? Czyli wszystko o wirtualnych asystentach!
Biznes

Wirtualna asystentka — kim jest, co robi, jak możemy wykorzystać ją prywatnie lub w biznesie? Czyli wszystko o wirtualnych asystentach!

Wirtualna asystentka to coraz popularniejsza profesja, która jest doskonale znana na zachodzie np. w USA, a powoli wchodzi na polski rynek. E-asystentka pomaga nam w wielu sprawach, pracuje zdalnie — online oraz oferuje niezobowiązujące wsparcie w różnych sytuacjach. Korzystanie z takich wirtualnych asystentów jest też bardzo korzystne i pomocne, a zakres ich usług jest bardzo szeroki. Kim jest zatem wirtualna asystentka? Jak funkcjonuje? Jakie usługi oferuje? Dlaczego warto skorzystać z jej usług? Odpowiedzi na pytania i przydane informacje o wirtualnych asystentkach później.


Kim jest wirtualna asystentka?

Wirtualna asystentka to profesja, która polega na różnorodnej pomocy i wykonywaniu pewnych czynności całkowicie online, czyli przez internet. Osoby takie najczęściej zajmują się tą profesją “na pełny etat”, pracują u siebie w domu lub dorabiają jedynie do swojej głównej pensji. Na rynku istnieje wiele wirtualnych asystentek — szczególnie w zachodnich krajach gdzie trend ten jest bardzo popularny. W Polsce również bez problemu możemy znaleźć takie osoby, które coraz liczniej oferują owe usługi. Wirtualni asystenci oferują wykonywanie konkretnych prac za jasno określoną stawkę i na jasno określonych zasadach. Ich pomoc możemy wykupić jako usługę — na konkrety czas lub ilość godzin. Przeważnie osoby takie specjalizują się w pracach biurowych jak typowi asystenci, choć zakres ich usług jest znacznie szerszy.

Wirtualna asystentka, choć znajduje się w innej lokalizacji, jest bardzo pomocna. Przez cały czas współpracy możemy kontaktować się z nią online np. poprzez Skype, chat czy e-mail. Wykonuje ona również w czasie rzeczywistym nasze polecenia czy zlecone prace oraz wspiera nas swoją obecnością — zupełnie tak jak asystent stacjonarny. Ceny, jakie trzeba zapłacić za skorzystanie z usług wirtualnej asystentki, są porównywane do stawek pobieranych przez etatowych pracowników lub nieco wyższe i są różne w zależności od renomy danego wirtualnego asystenta, doświadczenia czy zakresu usług, jaki oferuje. Niektórzy wirtualni asystenci dopuszczają spotkania realne, jeśli współpracują z osobami z tej samej lokalizacji, ale główna ich praca odbywa się online.

Jakie usługi oferują wirtualni asystenci i co mogą robić?

Wirtualni asystenci oferują bardzo szeroki zakres usług. Niektóre osoby mogą być wyspecjalizowane w ogólnych pracach biurowych czy obsłudze firmy, niektóre w danej branży np. księgowej czy finansowej a jeszcze inne oferować bardzo szeroki zakres czynności. Wirtualna asystentka może zatem prowadzić naszą księgowość, wysyłać oferty handlowe od kontrahentów, odbierać telefony, umawiać spotkania, przygotowywać prezentacje i grafiki, wyszukiwać informacje czy wspierać sprzedaż. Wybierając pomoc wirtualnej asystentki, możemy zatem zlecać jej te wszystkie zadania które są możliwe do wykonania internetowo. Do zakresu usług niektórych wirtualnych asystentów można zaliczyć również wykonywanie niektórych czynności w świecie rzeczywistym np. osobiste doręczenie dokumentacji czy załatwienie sprawy w urzędzie o ile urzędy, czy biura znajdują się w pobliżu miejsca zamieszkania wirtualnego asystenta. Wirtualna asystentka może również oferować pomoc związaną z tłumaczeniami lub obsługą klientów za granicą, jeśli zna rynek zagraniczny, lub biegle posługuje się językiem obcym.

 Wirtualna asystentka — kim jest, co robi, jak możemy wykorzystać ją prywatnie lub w biznesie? Czyli wszystko o wirtualnych asystentach!

Jak możemy wykorzystać wirtualnych asystentów biznesie i prywatnie?

Z usług wirtualnych asystentów możemy korzystać zarówno jeśli jesteśmy na kierowniczych stanowiskach, sprawdzimy małe lub duże firmy, jesteśmy specjalistami, freelancerami czy po prostu mamy do zlecenia pewne zadanie do wykonania. Wirtualnych asystentów możemy wykorzystywać w biznesie na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest zlecanie prac czy zadań, które wynikają niespodziewanie, a my nie mamy czasu lub możliwości ich wykonania. Możemy także wirtualnym asystentom zlecać prace monotonne i jednostajne, które mogą wykonywać osoby zdalnie bez konkretnych kwalifikacji. Możemy również wspomagać się nimi w dziedzinie handlowej np. zlecać im umawianie spotkań czy wysyłanie ofert handlowych — samodzielnie zajmując się jedynie tworzenie produktu. Z pomocy takich asystentów będziemy mogli skorzystać jednorazowo w razie konieczności lub współpracować z nimi długofalowo.

Wirtualnych asystentów możemy również wykorzystywać prywatnie — np. podczas projektów lub gdy to my jesteśmy specjalistami i wykonujemy jakieś zadanie. Jako że osoby takie działają niezależnie i możemy dowolnie wybierać zakres ich usług, możemy też skorzystać z nich jak osoby prywatne — o co obawia się wiele osób. Pomoc takich asystentów będzie nieoceniona, jeśli samodzielnie mamy chwilowe problemy z brakiem czasu, nie prowadzimy firmy lub chcemy skorzystać z pomocy jednorazowo, np. będąc studentem. Dzięki temu jako osoby prywatne nie będziemy musieli zatrudniać konkretnej osoby, wyszukiwać np. freelancerów a będziemy mogli poprosić o pomoc osobę kompletną, która szybko i bezproblemowo wykona dane zadanie.

Czy i dlaczego warto?

Powodów, z jakich warto korzystać z usług wirtualnych asystentów, jest kilka. Pierwszym z nich jest szybkość uzyskania pomocy. W większości przypadków, gdy zaistnieją nieprzewidziane zdarzenia, możemy w ciągu kilku godzin uzyskać pomoc — co w przy zatrudnieniu pracowników czy freelancerów jest bardzo trudne do wykonania. Wirtualni asystenci oferują też szeroki zakres usług i często są dostępni wręcz 24/h co jest bardzo pomoce. Mając firmę lub korzystając z pomocy w kontekście biznesowym nie musimy zatrudniać pracownia, opłacać składek zus czy przeprowadzać rekrutacji. Wirtualni asystenci również posiadają duże doświadczenie dzięki czemu uzyskamy pomoc na wysokim poziomie. Na rynku działa ich również spora liczba, możemy zweryfikować takie osoby i wybrać osoby o najlepszej reputacji.

Zobacz więcej podobnych postów