Zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia powietrza i jak ich unikać?
Info

Zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia powietrza i jak ich unikać?

Problemy klimatyczne, w tym zanieczyszczenie powietrza, to jedne z największych wyzwań, przed jakimi stoją współczesne społeczeństwa. Lata zaniedbań doprowadziły do strasznych konsekwencji, z którymi walka potrwa znacznie dłużej i nie mamy niestety gwarancji sukcesu. Zanieczyszczenie powietrza i smog to bardzo uciążliwy problem również w Polsce. Wpływ smogu na nasz organizm i zdrowie jest bardzo szkodliwy, a jego negatywne działanie ma niestety bardzo szeroki zakres. Fakt, że często go nawet nie widzimy, a jego konsekwencje uwidaczniają się po latach, nie pomaga w uświadamianiu społeczeństwa na temat koniecznej walki z nim.

Jak powstaje smog?

Smog to cichy zabójca, a zagrożenie, które powoduje jest bardzo realne i powinniśmy się go obawiać, i mieć na uwadze nawet wtedy, gdy na pierwszy rzut oka nasze powietrze wygląda na czyste. Jego nazwa pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła). I tak właśnie większość z nas kojarzy ten problem – jako opadającą na miasto mgłę w brzydkim, żółtym kolorze, która wisi ciężko w jednym miejscu, przypominając niskie chmury. Do powstania smogu potrzeba właśnie 3 czynników: zanieczyszczeń, które tworzą ludzie, mgły oraz braku wiatru. W ten sposób szkodliwa, zanieczyszczona mgła zostaje zawieszona na poziomie atmosfery, w której oddycha człowiek. Jest widoczna gołym okiem, przede wszystkim z dużej odległości. Wtedy najlepiej widać, że to nie nisko umieszczone chmury, a gęsta, brudna zawiesina, utrzymująca się nad miastem i zasłaniająca niebo, podczas, gdy dookoła niej powietrze jest już bardziej przejrzyste, a niebo doskonale widoczne.

Problemy zdrowotne powodowane przez zanieczyszczenie powietrza

Smog powoduje przede wszystkim od razu widoczne problemy z oddychaniem. Pył zawieszony w smogu wpływa chorobotwórczo na górne drogi oddechowe, a także płuca i oskrzela. Pierwsze widoczne obawy to zatem kaszel i trudność związana z zaczerpnięciem powietrza. Narażone są przede wszystkim osoby mające już swoje problemy z układem oddechowym, ale smog jest szkodliwy dla wszystkich, tylko u reszty to działanie jest ukryte i widoczne dopiero po jakimś czasie oddychania takim zanieczyszczonym powietrzem. Skutki są jednak często bardzo opłakane. Smog ma również szkodliwy wpływ na rozwój płodu, w tym na jego wagę, problemy z układem oddechowym, ale też zwiększa prawdopodobieństwo ADHD lub stanów depresyjnych. Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko wystąpienia chorób onkologicznych, chorób układu krążenia, a także układu nerwowego.

Zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia powietrza i jak ich unikać?

Jak bezpiecznie zaplanować czas na świeżym powietrzu?

Mając na uwadze fakt, że blisko 65% Polaków nie czuje się wystarczająco informowana o aktualnej jakości powietrza w swoich miejscowościach, powstały czujniki Airly, które w rzeczywistym czasie mierzą stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu i najważniejsze parametry pogodowe, dając dzięki temu informację o jakości powietrza. System Airly na bieżąco informuje, kiedy możesz bezpiecznie przebywać na zewnątrz. Gęste rozmieszczenie urządzeń pozwala dokładnie zbadać problem i daje podstawę do działań naprawczych. Pozwoliło to nam też stworzyć mapę dostępną online na map.airly.eu, oraz na aplikacjach na systemy Android i iOS,  gdzie sprawdzisz jakim powietrzem aktualnie oddychasz w ponad 2000 lokalizacjach, w których zainstalowane są nasze czujniki. Dzięki tej aplikacji możesz zaplanować bezpieczny czas spędzony z rodziną na świeżym powietrzu. Od teraz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące jakości powietrza w jednym miejscu!

Zobacz więcej podobnych postów