Jak działa zawieszenie działalności gospodarczej?
Biznes

Jak działa zawieszenie działalności gospodarczej?

Działalność gospodarcza i prowadzenie własnego biznesu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Jednak czasami z różnych powodów musimy przerwać taką działalność. Jeśli nie chcemy kończyć jej definitywnie, idealnym rozwiązaniem jest zawieszenie działalności gospodarczej, o której mówią najnowsze przepisy w Konstytucji dla Biznesu wprowadzonej w 2018 roku. Czym zatem jest takie zawieszenie i jak działa? Szczegóły poniżej.

Jak działa zawieszenie działalności gospodarczej?

 

Czym jest zawieszenie działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarczej to zawieszenie działania firmy w taki sposób, iż w świetle prawa nie musimy wykonywać pewnych czynności oraz tracimy pewne przywileje, oraz możliwości. Podczas zawieszenia nasza firma przechodzi w stan uśpienia oraz może zostać odwieszona za jakiś czas. Prawo do zawieszenia działalności jest powszechne i skorzystać może z niego każdy przedsiębiorca. W trakcie zawieszenia nie płacimy składek ZUS, nie musimy składać deklaracji vat oraz nie płacimy zaliczki na podatek dochodowy. Tracimy jednak prawo do ubezpieczenia oraz nie odkładamy w tym czasie składek emerytalnych.

 

Co może a czego nie przedsiębiorca podczas zawieszenia?

Podczas zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać czynności zarobkowych i uzyskiwać dochodu z pracy, jaką wykonywał do tej pory. Nie może on również wykonywać pracy na umowie o dzieło lub umowie zleceniu w zakresie, w jakim działa jego firma — co jest niezwykle ważną informacją. Osoba, która zawiesiła działalność, nie może też uzyskiwać zwrotu amortyzacji środków trwałych w czasie zawieszenia firmy. To, co wolno robić osobie z zawieszoną działalnością to przyjmowanie płatność za wcześniejsze terminy rozliczeniowe, zabezpieczanie środków firmy, sprzedaż środków trwałych firmy oraz uzyskiwanie przychodów wypracowanych przed zawieszeniem.

 

Jak zawiesić działalność?

Jeśli chcemy zawiesić naszą działalność, wystarczy złożyć wniosek CEIDG-1 - o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej. Wniosek możemy złożyć w urzędzie gminy osobiście, listownie, poprzez pełnomocnika lub elektronicznie, jeśli posiadamy profil zaufany.




Zobacz więcej podobnych postów