Przemysł górniczy w Polsce i wydobywanie węgla to bardzo popularny temat. Duża liczbą osób nie wie jednak do końca, jaka jest obecna sytuacja tego przemysłu wydobywczego w kraju oraz jakie są jej perspektywy. Co zatem z kopalniami i górnictwem w Polsce? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.
Obecna sytuacja w przemyśle górniczym
Obecna sytuacja w górnictwie jest sytuacją ustabilizowaną, ale z tendencją zniżkową. Takie wyrażenie najlepiej opisuje stan polskiego przemysłu górniczego. W 2018 roku wydobyto 63,4 mln ton węgla, co jest najsłabszym wynikiem od 1947 roku. W górnictwie obecnie pracuje ok. 80 tys. górników, co również w porównaniu do 210 tys. osób w najlepszych latach tego przemysłu jest dość niską sumą. Na kopalniach jednak zatrudnienie znajduje coraz więcej osób. W połączeniu ze spadkiem wydobycia oznacza to, że produktywność polskich kopalń i przemysłu górniczego spada. Na zatrudnianie większej ilości osób w tym przemyśle ma wpływ rezygnacja z usług zewnętrznych — głównie w państwowych spółkach i zatrudnia pracowników do firm właściwych.
Na rynku wbrew zmniejszającemu się wydobyciu panuje zapotrzebowanie na górników. Duże bezrobocie oraz przechodzenie wielu górników na emeryturę sprawa, że przemysł górniczy cierpi na niedobory kadrowe. Jest to zatem nadzieja dla młodych osób kończących szkoły branżowe lub studia kierunkowe na znalezienie stabilnej pracy w górnictwie pomimo zmniejszającego się wpływu tego przemysłu na gospodarkę.
Jaka jest perspektywa górnictwa w Polsce?
Wiele osób pyta o perspektywy przemysłu górniczego w Polsce. Według prognoz ekspertów wydobycie węgla i zyski czerpane z niego będą systematycznie malały. Dziać się tak będzie za sprawą ogólnego globalnego trendu wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, większej trudności przy wydobywaniu węgla, mniejszej efektywności kopalń oraz dużej konkurencji. Dla górników nie jest to jednak problematyczne, gdyż obecne duże zapotrzebowanie na górników zwłaszcza - średnią kadrę cały czas istnieje i będzie istniało przez najbliższe lata. Górnictwo w Polsce będzie zatem funkcjonowało nadal, lecz pod nieco zmienioną formą i w dalszym ciągu — nawet przy niższych zyskach będzie dawało zatrudnienie.