Czym jest carsharing?
Info

Czym jest carsharing?

Carsharing cieszy się coraz większą popularnością w dużych miastach na całym świecie. Zyskuje grono stałych klientów również w Polsce. To idealne rozwiązanie, jeśli masz prawo jazdy, ale rzadko jeździsz autem. Dostępne samochody zapewniają bezpieczne i komfortowe warunki jazdy. 

Na czym polega ta usługa?

Wynajem auta na minuty to model biznesowy, działający na podstawie współdzielenia peer to peer. To atrakcyjna forma wynajmu samochodu na krótki czas. Jeśli chcesz skorzystać z usługi, musisz być pełnoletni i mieć prawo jazdy. Firmy najczęściej oferują małe, kompaktowe samochody. Świetnie sprawdzą się podczas jazdy po mieście. Do ich najważniejszych zalet można zaliczyć ekonomiczność i wygodę. Można je bez problemu zaparkować. Najczęściej do dyspozycji masz Renault Kangoo, Opel Corsę i Renault Clio.

Coraz więcej firm oferuje auta hybrydowe lub elektryczne. Taka opcja na pewno Ci się spodoba, jeśli troszczysz się o środowisko. Carsharing zmniejsza emisję dwutlenku węgla. Rozładowuje też korki i zwiększa liczbę wolnych miejsc parkingowych. Wybierając carsharing pokazujesz, że dbasz o środowisko.

 Czym jest carsharing?

Jak można skorzystać z carsharingu?

Wynajmowanie auta na minuty jest bardzo łatwe. Poszczególne etapy są w dużej mierze uzależnione od danej firmy. Najpierw należy ściągnąć darmową aplikację na telefon. Dostępna jest zarówno na iOS, jak i na Androida. Aby założyć konto, musisz podać swoje dane osobowe i przesłać skan prawo jazdy (w niektórych przypadkach również dowód osobisty). Wypełnienie formularza nie powinno Ci zająć dłużej niż 15 minut.  Do konta podpinasz też kartę płatniczą. Teraz poczekaj na weryfikację konta. 

Aplikacja będzie Ci również potrzebna do znalezienia wolnego samochodu i jego wynajmu. Masz dostęp do interaktywnej mapy. Dzięki niej możesz łatwo i szybko sprawdzić, w jakich miejscach są zaparkowane auta. 

Jak odebrać i zwrócić auto?

Odbiór i zwrot auta jest niezwykle prosty. Aby wsiąść do samochodu, musisz skorzystać ze wspomnianej wcześniej aplikacji. Podchodzisz do samochodu i skanujesz znajdujący się na nim kod QR. W ciągu kilku minut możesz za darmo sprawdzić, czy auto jest czyste i nieuszkodzone. Kluczyki i dokumenty najczęściej znajdziesz w schowku lub pojemniku. Jeśli zaś chodzi o zwrot auta, musisz go zaparkować w specjalnej strefie. Konkretne informacje znajdziesz na stronie internetowej firmy. Kluczyki i dokumenty wkładasz do schowka. Samochód zamykasz, korzystając z aplikacji. Od tego momentu naliczony zostanie całkowity koszt usługi.

 Czym jest carsharing?

Kiedy warto zwrócić uwagę na carsharing?

Posiadanie auta generuje wiele kosztów. Nie chodzi tutaj tylko o paliwo. Musisz też płacić za przeglądy techniczne, ubezpieczenie, naprawy i wymianę opon itp. Dlatego, jeśli korzystasz z auta tylko sporadycznie, zwróć uwagę na carsharing. Tutaj musisz uiścić opłaty tylko za pokonane kilometry oraz czas korzystania z usługi. 

W zależności od firmy klient musi mieć przynajmniej 18 lub 21 lat, aby wypożyczyć auto na minuty. To wspaniała alternatywa dla taksówek, Ubera i komunikacji miejskiej. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Traficar - https://www.traficar.pl.

Zobacz więcej podobnych postów