Freelancerzy — Dlaczego warto z nimi współpracować i wykorzystywać ich w biznesie? Sprawdź, kim są i jakie są ich zalety!
Przedsiębiorstwo

Freelancerzy — Dlaczego warto z nimi współpracować i wykorzystywać ich w biznesie? Sprawdź, kim są i jakie są ich zalety!

Freelancerzy to bardzo duża grupa zawodowa na rynku. Oferują oni niezobowiązujące wykonywanie pojedynczych zleceń w wielu kategoriach, co w biznesie jest bardzo chętnie i często wykorzystane. Wybieranie takich opcji np. zamiast zatrudniania pracowników może być również korzystne dla osób prowadzących biznes czy firmę pod wieloma względami. Poniżej przedstawiamy bliżej freelancerów, opisujemy — jak pracują, dlaczego warto wykorzystywać ich w biznesie oraz jakie korzyści możemy odnieść, decydując się na ten rodzaj, zatrudniania pracowników.

Kim są freelancerzy?

Freelancerzy to tzw. wolni strzelcy, którzy pracują dla “własne nazwisko”. Najczęściej prowadzą oni jednoosobowe firmy lub są osobami prywatnymi. Freelancerzy to osoby, które specjalizują się również w danej branży albo posiadają nieco szerszy wachlarz usług. Mogą być to zarówno osoby, które dorabiają jedynie w ten sposób np. przed swoich głównym zajęciem lub pracują regularnie i traktują freelancing jak swoje główne źródło utrzymania. Wśród freelancerów możemy znaleźć wielu profesjonalistów znających się doskonale na danej branży. Na rynku w taki sposób pracuje wiele osób, które oferują usługi w rozczyn branżach czy kategoriach. Współpraca z nimi odbywa się na zlecaniu pojedynczych projektów i nie jest zobowiązująca czy wiążąca. Freelancerów możemy znaleźć np. na portalach łączących freelancerów ze zleceniodawcami. Ceny, jakie oferują oraz zakresy usług mogą też znacznie się różnić.

Niezobowiązująca forma współpracy

Pierwszym powodem, dla którego warto wykorzystywać freelancerów w biznesie, jest niezobowiązująca współpraca. Z pomocy lub usług freelancerów możemy korzystać w dowolnym momencie, bez zatrudniania pracownika, co wiązałoby się z wieloma formalnościami i kosztami. W takim przypadku prace zlecać będziemy dopiero, wtedy gdy zajdzie taka potrzeba. Freelancerów możemy też wykorzystywać okazjonalnie lub do konkretnych projektów. Nie musimy zatem dbać o rekrutacje, utrzymanie stanowiska pracy, zapewnienie odpowiednich narzędzi pracy itp. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które z pewnością doceni wiele osób. Zlecanie pracy lub pojedynczych zadań jest również legalne, gdyż możemy podpisać umowę cywilnoprawną z freelancerem np. na wykonanie konkretnej czynności. Dzięki temu zyskamy wszystkie prawa autorskie itp. oraz nie będziemy musieli obawiać się o nielegalną formę współpracy.

Dobieranie odpowiedniego freelancera do zadania

Jeśli zdecydujemy się na zatrudnianie freelancerów, będziemy mogli również skorzystać z wielu różnych — dowolnie wybieranych freelancerów. Na rynku funkcjonuje ich bardzo duża ilość. Z łatwością wybierzemy zatem do konkretnego zadania osobę, która ma odpowiednie kwalifikacje i oferuje konkretne usługi. Jest to bardzo korzystne np. w przeciwieństwie do zatrudniania danej osoby w firmie na stałe, która nie jest tak wszechstronna, jak wybór odpowiednich profesjonalistów. Wybierając freelancerów do naszych zadań, możemy kierować się też poziomem trudności prac. Proste i np. monotonne prace możemy zlecać osobom z mniejszym doświadczeniem, które będą żądały mniejszej zapłaty za wykonanie zadania. Skomplikowane i trudne projekty będziemy mogli zlecać profesjonalistom, płacąc im odpowiednio więcej. Na rynku działa bardzo duża liczba freelancerów, przez co nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem odpowiedniej osoby do wykonania konkretnej pracy. Możemy również tam sprawdzać opinie czy renomę danej osoby i wybierać jedynie osoby z potwierdzonymi realizacjami, czy wysokimi ocenami.

 Freelancerzy — Dlaczego warto z nimi współpracować i wykorzystywać ich w biznesie? Sprawdź, kim są i jakie są ich zalety!

Finansowa strona współpracy

Waną kwestią w biznesie są oczywiście finanse i strona finansowa zatrudnia pracowników. Zatrudniając freelancerów, nie musimy ponosić kosztów, jakie towarzyszą zatrudnianiu pracowników w firmie. Freelancerzy najczęściej wystawiają rachunek lub fakturę vat, gdzie mamy do opłacenia jedynie konkretną sumę — bez odprowadzania podatków, rozliczania ich itp. Jest to bardzo komfortowe. Wykorzystując freelancerów mamy również duży wybór odnośnie konkretnych osób i stawek, jakie oferują. Dzięki temu dobrze szukając, możemy znaleźć osoby pracujące w rozsądnych granicach cenowych i zaoszczędzić na wykonaniu konkretnego zadania. Dłuższa współpraca z freelancerami również będzie owocowała np. zniżkami czy bonusami. Na rynku — wśród dużej konkurencji bez problemu znajdziemy wielu freelancerów, którzy oferują różne przedziały cenowe w tym też te najniższe.

Jakość wykonania prac

Ważnym elementem przy zatrudnianiu freelancera jest jakość wykonania pracy lub projektu. Wybierając daną osobę mamy przeważnie możliwość sprawdzenia jego portfolio i zapoznania się z opiniami. Możemy również wybierać osoby z dużym doświadczeniem czy umiejętnościami. Wśród freelancerów znajdują się też profesjonaliści z danej dziedziny, a wiele osób specjalizuje się w konkretnym zajęciu np. obróbce zdjęć czy pisaniu tekstów. Dzięki temu możemy liczyć na jakościowe wykonaniu usługi lub wybrać osobę, którą wykona zlecenie odpowiednio. Przy zatrudnianiu pracowników możemy rozczarować się np. gdy nasz pracownik nie poradzi sobie z zadaniem. Trudno też przewidzieć jakie zadania będziemy zlecać danemu pracownikowi i czy będzie w stanie im podołać. Wybierając zatem freelancera mamy dużo większą pewność poprawnego i jakościowego wykonania zadania.

Gdzie szukać freelancerów?

Jeśli zdecydujemy się skorzystać z pomocy freelancerów mamy kilka możliwości do wyboru oraz miejsc, w których możemy ich znaleźć. Z pewnością będą to portale łączące freelancerów z pracodawcami. Na tych stronach możemy dodać przeważnie swoje ogłoszenie i czekać na odpowiedzi lub samodzielnie filtrować listę osób. Możemy też udać się bezpośrednio na portale branżowe, które zrzeszają freelancerów udzielających się w konkretnej branży — np. copywriterskiej. Portale takie działają podobnie co ogólne serwisy z freelancerami, ale działają w obrębie jednej branży np. fotografii. Wielu freelancerów w posiada również swoje strony internetowe oraz je pozycjonuje, dzięki czemu wystarczy wpisać dane hasło do wyszukiwarki, a otrzymamy wiele propozycji. Dobrym miejscem, gdzie możemy znaleźć freelancerów, są również fora internetowe, na których oprócz samych osób znajdziemy też opinie o nich czy oceny.

Zobacz więcej podobnych postów