Niektórym osobom stwarzanie odpowiednich warunków akustycznych kojarzy się tylko ze studiem nagraniowym bądź z regulacją nagłośnienia na różnego rodzaju koncertach czy dyskotekach. Nic bardziej mylnego. Akustyka w takich miejscach ma za zadanie doprowadzić dźwięk do perfekcji i wyzbyć się szumów, które są w większości niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale mikrofon je wyłapuje.
Działania akustyczne występują jednak również w przemyśle, a ich zadaniem jest ograniczenie poziomu natężenia dźwięku wewnątrz budynku bądź regulacja i wyciszenie dźwięków nadchodzących z zewnątrz. Czynności te są ważne przede wszystkim ze względu na słuch pracowników, którzy zajmują się produkcją w dużych halach przemysłowych.
Akustyka w transporcie
Pierwszą gałęzią przemysłu, której produkty są obarczone wyciszeniem jest transport. Tutaj wyciszenia stosuje się w procesie produkcji, a służyć mają one późniejszemu użytkowaniu, a nie pracy osób zatrudnionych. Głównie maty w tym celu stosuje się do wyciszania kabin samochodów osobowych, ciężarowych oraz tramwajów. Wycisza się zarówno całą kabinę ze względu na dźwięki, które biorą się z powietrza, jak i przedni kokpit, co ma na celu nieprzedostawanie się odgłosów silnika do wewnątrz.
Wybierając jednak matę do tego celu, nie można wziąć byle czego. Należy pamiętać, że taka mata akustyczna powinna spełniać wszelkie predyspozycje i być przystosowana do warunków panujących w pojeździe. Po pierwsze materiał. Świetnym okazuje się być żywica melaminowa, posiadająca właściwości hydrofobowe oraz specjalne kanaliki służące odprowadzaniu wody. Ponadto, konieczne jest, aby wyciszenie było odporne na gwałtowne zmiany temperatur, co w samochodach następuje chociażby przy nagrzewaniu się blachy na słońcu.
Akustyka w halach przemysłowych
Zbyt duże natężenie dźwięku w halach produkcyjnych jest nie tylko niezgodne z prawem, ale co gorsza niezdrowe dla słuchu pracownika. Długotrwałe przesiadywanie w hałasie może doprowadzać do regularnego bólu głowy i stopniowej utraty słuchu. Z tego względu, w większości zakładów produkcyjnych, właściciele decydują się na stosowanie wyciszenia zarówno na ścianach hali, jak i na obudowach samych maszyn.
Do wyklejania urządzeń i sprzętów produkcyjnych świetnie sprawdzi się mata akustyczna dźwiękochłonna wykonana z dwóch warstw, a mianowicie maty bitumicznej i pianki poliuretanowej. Materiały te są odporne na działanie wszelakich środków chemicznych, promieniowanie UV oraz wysokie temperatury. Są również samoprzylepne, więc nie trzeba stosować dodatkowego kleju.
W celu regulowania echa w halach, maty akustyczne wykleja się również na ścianach. Stosuje się do tego głównie maty z żywicy melaminowej o kształtach ostrosłupów.
Wyciszanie instalacji i drgających blach
Często spotykane są również wygłuszenia różnych instalacji, np. tych typu HVAC. Do ich obklejania służą głównie folie bitumiczne, których grubość nie przekracza 3mm. Charakteryzują się świetnym poziomem wyciszenia oraz możliwością zapobiegania drganiu blach, co przydatne może być chociażby na parapetach w czasie opadów deszczu. Do plusów tego materiału można wliczyć również jego elastyczność, przez co obklejanie jest bardzo proste i nie wymaga zbytnich umiejętności.