Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce w połowie 2019 roku — Czym jest spowodowane?
Biznes

Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce w połowie 2019 roku — Czym jest spowodowane?

Bezrobocie to bardzo chętnie podejmowany temat przy różnych okazjach. W połowie 2019 roku jak podał GUS, bezrobocie spadło na rekordowy poziom od 1990 roku i wynosi ono 5,3%. Według Eurostat-u który liczy je nieco inaczej suma ta to jedynie 3,7%. W porównaniu do 2016 roku bezrobocie zmniejszyło się o połowę. Czym zatem jest spowodowana tak dobra sytuacja na rynku pracy? Szczegóły poniżej.

Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce w połowie 2019 roku — Czym jest spowodowane?

 

Sytuacja gospodarcza

Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, który decyduje obecnie o tak niskim bezrobociu, jest sytuacja gospodarcza Polski. Jest ona dobra, o czym świadczy wysoki wzrost — szybszy niż w wielu innych zachodnich państwach. Wraz z rozwojem gospodarki, powstaje wiele firm, a te obecne otrzymują dużo więcej zamówień. Sytuacja taka jest widoczna szczególnie w niektórych branżach np. IT, gastronomii czy budownictwie, gdzie pracę można otrzymać “od ręki”. Wzrost wynagrodzeń, większa zasobność portfela polaków czy łatwość w otwieraniu biznesów, również przyczyniają się do zwiększania popytu na pracowników. Do Polski swoje zakłady produkcyjne oraz firmy przenosi coraz więcej firm z państw zachodnich. Różnica w stawkach dla pracowników oraz ogólny poziom bezpieczeństwa są na tyle korzystne, że firmy zagraniczne takie jak np. z branży motoryzacyjnej szukają w Polsce możliwości prowadzenia biznesu.

Emigracja/Imigracja

Ważnym czynnikiem tak dobrej sytuacji na rynku pracy jest również imigracja i emigracja. Z jednej strony Polacy chętnie opuszczają nasz kraj, szukając wynagrodzenia kilkukrotnie wyższego niż w Polsce za granicą. Popularnymi kierunkami są np. Niemcy, Holandia czy Czechy. Niskie bezrobocie jest też spowodowane częściowym odpływem Ukraińców, którzy licznie pracowali i pracują w Polsce. Aktualne otwierają się przed nimi możliwości pracy w państwach zachodnich, poprzez to część z nich decyduje się opuścić Polskę, a ich miejsce zajmują bezrobotni Polacy. Na polskim rynku coraz sprawniej działają też organy pośrednictwa pracy, które zapobiegają opuszczaniu kraju przez Polaków i znajdują pracę takim osobom w Polsce. Obecnie bezrobocie w Unii Europejskiej wynosi ok. 6,5%.

 

Zobacz więcej podobnych postów